Navike koje remete vaše zdravlje
Ilustracija

Naizgled bezazleno

Navike koje remete vaše zdravlje

Svaki put kada se osjećate čudno i izvan kontrole, a ne znate tačno zašto krivicu svalite na hormone? I vjerovatno ste u pravu. Hormoni u dobroj mjeri vladaju našim sistemom, utiču na apetit, težinu, želju za seksom, menstrualni ciklus i još mnogo toga.

Ipak, određeno ponašanje uticaće na to da se hormoni proizvode u manjoj ili većoj mjeri i tako utiču na procese u tijelu.

Zavisni ste od slatkiša

Hrana s mnogo šećera direktno je povezana s gojenjem, a višak kilograma vodi do otpornosti tijela na insulin, hormon koji reguliše nivo šećera u krvi i tako snadbeva ćelije energijom. Rezultat je metabolički sindrom koji vodi do dijabetesa tipa 2.

Stres u kasnim noćnim satima

Normalno, nivo hormona stresa kortizola pada po noći što pomaže da se smirite i zaspite. Ali, ako ste u kasnim noćnim satima pod stresom znači da je kortizol i dalje vrlo aktivan pa ste previše napeti da biste zaspali.

Redovni napadi nesanice

To je začarani krug – manjak sna povećava nivo kortizola, a kortizol povećava šećer u krvi. To tijelo dovodi u stanje stresa i počinjete da žudite za slatkim.

Samo jedna noć lošeg sna

Kada spavate, povećava se nivo hormona povezanog s osjećajem gladi, leptina koji signalizira tijelu da ne bi trebalo da jedete. Međutim, ako se cijelu noć prevrćete i budite, tijelo neće proizvoesti dovoljno leptina, pa ćete sljedećeg dana biti gladniji i skloniji gojenju.

Poslijepodnevna kafa

Kortizol je ovdje glavni krivac – kofein signalizira tijelu da poveća proizvodnju kortizola, zbog čega ćete vjerovatno osjećati nervozu i definitivno nećete razmišljati o spavanju. Ograničite se na dvije kašičice kafe na dan i nemojte ih piti nakon 16 sati.

Izbjegavate vježbanje

Bez redovne fizičke aktivnosti, tijelo neće proizvesti i otpustiti optimalan nivo endorfina. To je hormone koji utiče na to da se osjećate pozitivno te da budete na oprezu. Takođe, povoljno utiče na imunološki sastav i povećava nivo polnih hormona, koji utiču na libido. Što se više krećete, više ćete endorfina proizvesti.

Ekstremne dijete

Naglo smanjenje nakupljenih masnoća u tijelu usljed ekstremne dijete ili intenzivnog vježbanja, smanjuje nivoe estrogena u tijelu, što utiče na poremećaj menstrualnog ciklusa.

Na radite kardio vježbe

Vježbe koje održavaju visok ritam rada srca, podstiču pad nivoa hormona grelina, koji stimuliše apetit.

Umanjujete PMS slatkišima

Šećer nepovoljno utiče na čitav niz hormona, koji tokom PMS-a ionako divljaju. Ako ste tokom PMS-a nervozni ili loše raspoloženi, uz još šećera samo ćete se osjećati gore. Umjesto slatkiša, pokušajte s hranom koja će umanjiti simptome PMS-a (bogata kalcijumom, jogurt, omega-3 masnim kiselinama, vitaminom B1).

Izvor: b92.net