Navike su naučeni oblici ponašanja koji nastaju kao posljedica ponavljanja određenih radnji, osjećanja, misli. Sve navike usvajamo na isti način: u početku postoji namjera ili sklonost ka određenom ponašanju, a potom se ponavljanjem tog ponašanja ono stabilizuje i učvršćuje da bi na kraju postalo automatizovano. Jednom formirane, više ne zahtijevaju napor volje ni svjesnu namjeru da se ponašamo upravo tako.
Najveći dio našega života je habitualan. Radimo iste stvari danas, kao što smo ih radili juče i prekjuče (idemo istim putem do posla, imamo iste rituale nakon posla i slično). Naučnici su procijenili kako od 11 hiljada signala koje primimo putem mozga, on ih samo 40 svjesno procesuira (sve ostalo su navike).
Navike mogu nastati na dva načina.
Jedan je da se pasivno prepuštamo različitim unutrašnjim ili spoljašnjim podsticajima i dozvolimo da se navika formira bez učestvovanja naše svijesti, a to znači i bez kontrole. Na primjer, ako tokom svakog obroka uključujemo televizor i gledamo sve što je na programu dok slasno i bez ikakvog uključivanja naše svijesti jedemo ručak, taj obrazac ponašanja može postati toliko jaka navika da ako nam se dogodi da nestane struja tokom našeg ručka postanemo nervozni i razdražljivi. Glavni uzrok ovakvih nesvjesno stvorenih navika je nedostatak pažnje. Ne obraćamo pažnju na utiecaje kojima se izlažemo, na ponašanja koja ponavljamo i, na kraju, na naviku koju smo usvojili.
Drugi način je da svjesno biramo i aktivno učestvujemo u formiranju navike. Umjesto da gledamo televiziju tokom obroka, možemo sami sebe naučiti da se posvetimo onome što jedemo, da obraćamo pažnju na ono što (i koliko) unosimo u sebe. Inteligentnim odabirom ovakvih navika, one prestaju biti okov koji zarobljava, a postaju pomoć i okidač za kvalitetniji život. 21 dan je potrebno nešto ponavljati da to usvojimo kao naviku (prestati odgađati obaveze na poslu, doručkovati, vježbati).
Gubljenje vremena na surfovanje internetom, nekontrolisano trošenje novca, grickanje čipsa pred televizorom, pušenje, pričanje telefonom tokom vožnje automobila… Sve su to sitne navike za koje smo dopustili da se ušunjaju u naš život iz raznih razloga – neobraćanja pažnje, dosade, potrebe da se na neki način umirimo. Sitne navike koje su vremenom počele znatno utiecati na kvalitet našega života i kojih bismo se rado riješili.
Kada želimo iskorijeniti lošu naviku jutarnjeg nedoručkovanja, prvo što moramo učiniti je svjesno odlučiti da ćemo u određenom periodu redovno doručkovati. Naglasak je na tome da „ne varamo“, odnosno da ne preskočimo koji dan zato što nemamo vremena, ili jer smo se prekasno probudili ili jer nemamo ništa u kući ili-ili-ili, već da se pridržavamo našeg plana. Kada se naše ponašanje stabilizuje i kada o njemu više ne budemo morali razmišljati svjesno, znači da smo stvorili naviku. Ali, prije toga potreban je niz ponavljanja, ponavljanja, ponavljanja i velike istrajnosti. Ako nam je nešto dovoljno vrijedno i bitno, trud se svakako isplati.
Zapamtite: 21 dan je potreban da se neka navika iskorjeni. Tako da prionite na posao!
Izvor: ženskiportal.me