Tuširanje tokom nevremena
Doktorica Mary M. Cooper ss univerziteta Illinois kaže kako treba izbjegavati tuširanje, kupanje, pranje posuđa, telefoniranje putem aparata koji je ukopčan na žicu i igranje videoigrica jer postoji opasnost od udara groma. Čak i ako ne udari u neposrednoj blizini vaše kuće, može oštetiti vaš organizam.
Stari tuš
Gotovo trećina tuševa sadrži potencijalno opasne bakterije, navodi se u studiji koja je sprovedena na Univerzitetu Colorado. To je zato što su puni kutaka koji su idealni za nastanjivanje mikroba. Možete ih dezinfikovati, ali bakterije će se vremenom vratiti. Osim toga, tuš ispušta visok nivo aerosoli odnosno čestica u vodi koje sadrže loše bakterije, a one mogu prodrijeti duboko u disajne puteva, kaže autor studije Norman R. Pace.
Tuširanje bez prostirke
Prema izvještaju iz 2011. godine koje je sproveo američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti, više od 230.000 povreda godišnje dogodilo se u kupatilu. Gotovo 20 posto tih povreda su uzrokovane proklizavanjem. Stavite tepihe ili prostirke u kadu i pored nje.
Ne čistite sunđer
Spužva ili rukavica za kupanje je super za piling i uklanjanje mrtvih ćelija kože, ali su i idealni za bakterije. Operite ih jednom nedjeljno u mašini za pranje posuđa. Iscijedite ih nakon svakog tuširanja i objesite na vješalicu da se osuše.
Idete na spavanje odmah nakon tuširanja
Večernje tuširanje može vam uštedjeti vrijeme jutarnjeg spremanja na posao. Međutim, nije dobro iz kade odmah uskočiti u krevet. Trebalo bi da prođe bar dva sata jer promjena temperature remeti prirodne alergene vašeg organizma koji vam pomažu da zaspite, tvrdi se u istraživanju objavljenom u časopisu American Journal of Biology.
Seks pod tušem
Klizava kada, stalni dotok tople vode i skučen prostor baš i nijesu idealni uslovi za seks. Osim toga, postoji i velika opasnost od padova. Lou Page, autor knjige The Great Lover Playbook, savjetuje da se ipak držite suvog terena kada je u pitanju seks.