Osobe koje u svojoj ishrani pretežno konzumiraju kuvana jela, bez previše vlakana, imaju jezik svjetlije boje u odnosu na one koji jedu više svježeg povrća, žitarica, voća i mesa.
Jezik zdrave osobe je rozikaste boje, kao i sluzokoža kojom je obložena usna šupljina, a njegova površina je ravna i bez nepravilnosti. Povišena tjelesna temperatura, gljivične bolesti, smetnje sa disajnim organima, pa i nedostatak vitamina B12 ili gvožđa, kao i neke druge tegobe i promjene, kao rezultat imaju promjenu boje i izgleda jezika.
Tamna boja jezika
Izgled: Jezične papile su izdužene i tamne, jezik na dodir nije bolan, ali je ljepljiv.
Tamna boja najčešće je posljedica prekomjerne upotrebe antiseptičnih sredstava, upotrebe antibiotika ili pušenja. Protiv ovih promjena dovoljno je četkicom ili specijalnom „gumicom” koja se nalazi na nekim četkicama za zube, energično protrljati jezik i podstaći ljuštenje tamnog sloja. U nekim slučajevima ljekar može prepisati ispiranje usta specijalnim sredstvom na bazi retinola.
Bjeličasti sloj na jeziku
Izgled: Ljepljiv i prekriven debelim bijelim slojem, jezik kao da je otežao i teško je pokretljiv.
Ovo je znak otežanog i usporenog obnavljanja ćelija jezika. Najčešće se takve promjene javljaju pri povišenoj tjelesnoj temperaturi ili jakoj prehladi. Međutim, promjene mogu da budu i pokazatelj problema sa digestivnim traktom.
Jezik prekriven crvenim tačkicama
Izgled: Na jeziku se pojavilo mnoštvo neprijatnih ispupčenih crvenih tačkica.
Uz to, osoba sa ovakvim jezikom može da osjeća bol u grlu i mučninu i može da ima povišenu temperaturu, a na koži joj se iznenada mogu pojaviti male crvene mrlje. Ovo je mogući simptom šarlaha, zarazne bolesti prouzrokovane bakterijom streptokokom, koja najčešće pogađa djecu. Obavezno bi se trebalo javiti ljekaru, koji će odrediti terapiju na bazi ciljanih antibiotika, kako bi se ubrzao proces liječenja i smanjila opasnost prenošenja zaraze.
Suv jezik
Izgled: Jezik nema sjaja, suv je, upaljen i bjeličast.
Ovo može da bude znak sezonskih bolesti, poput prehlade ili gripa, koje su često praćene povišenom temperaturom. Naime, kod sezonskih bolesti usta se često drže otvorena, pa se jezik suši i ubrzava se proces ljuštenja površinskih ćelija koje se zatim talože na njegovoj površini. Za utvrđivanje bolesti potrebni su pregled ljekara i analiza krvi. Na osnovu pregleda propisuje se odgovarajući način liječenja kojim se, uz osnovnu bolest, rješava i problem jezika.
Manja udubljenja na jeziku
Izgled: Na jeziku su izražena mala i bolna udubljenja koja otežavaju gutanje, a ivice su crvenkaste.
Uzrok može biti znak „afti”, malih virusnih ranica koje se javljaju na jeziku, desnima i unutrašnjoj strani obraza. Afte su bolne, otežavaju žvakanje i gutanje, a proces njihovog zarastanja je spor. Može vam pomoći ispiranje vodicom za usta, a kako bi se spriječilo pogoršanje stanja, dobro je na afte nanijeti specifično dezinfekcijsko sredstvo. Ako se liječi, infekcija obično prolazi u roku od nedjelju dana.