Gadi vam se kosa u hrani? Ne brinite, to je zapravo prilično bezopasno
Ilustracija

Gađenje na određene stvari je svakodnevnica

Gadi vam se kosa u hrani? Ne brinite, to je zapravo prilično bezopasno

Da li se gadite ljudi koji umaču u sos čips koji su već stavili u usta? Ili se gadite kada vidite kosu u hrani? Ovo je sasvim normalna reakcija koja ima biološko porijeklo u našem organizmu. Naime, taj grč koji vas uhvati u stomaku kad se gadite nečega, pomaže vam da budete bezbjedni od parazita i bolesti.

Gađenje na određene stvari je dio svakodnevice i određuju ga naše higijenske navike. To utiče na način na koji se približavamo ljudima, koga ćemo poljubiti, sa kim ćemo biti prijatelj ili pored koga ćemo sjesti. Ali, razlika između onoga čega se gadimo i onoga što je zaista opasno po nas je velika. Mnoge stvari koje nam daju taj osjećaj grčenja zbog gađenja su obično prilično bezopasne.

UMAKANJE ČIPSA U SOS VIŠE PUTA


Sos je obično već prepun bakterija, tako da ne morate pretjerano da se brinete ako vidite nekog ko je zagrizao dio čipsa, a potom ga ponovo potopio u sos. Tako se dodaje samo mala količina mikroba u sos.

U jednom istraživanju, naučnici su testirali razvoj bakterija u kontrolisanoj laboratorijskoj sredini gdje su sterilizovani čips umakali u sterilni sos. Otkriveno je da "duplo umakanje" može da doprinese stvaranju između jedne i četiri bakterijske kolonije u sosu. Zato se opustite na žurkama i slobodno umačite svoj čips.

KOSA U HRANI


Svakako je čudno naći vlas kose nepoznatog porijekla u jelu, ali iako će vam možda to ubiti apetit, kosa zapravo ne prenosi bolesti. Kosu čini protein keratin, koji obično ne prenosi patogene, tvrde ljekari. A, čak i da je kosa zaražena nečim, to obično ne bi preraslo u veći problem.

Može da se desi, sa veoma malim šansama, da vlas kose bude zaražen stafilokokom, koja može da uznemiri stomak i da dovede do dijareje. Ali, mala količina stafilokoke na pramenu kose teško da može da izazove stomačne probleme.

DASKE U JAVNIM TOALETIMA


Da, u javnim toaletima definitivno ima određenih mikroba, pa čak i ešerihije koli i stafilokokus aureu, koje imaju potencijal da utiču na zdravlje, ali u slučaju javnih toaleta taj potencijal je gotovo nikakav. Daska na šolji u toaletu obično ima kontakt samo sa kožom na vašoj zadnjici, koja je nepropustljiva za većinu bakterija i virusa koje se nalaze u toaletu. Njima je potreban kontakt sa sluzokožom da bi izazvali infekciju.

A mit u kom se tvrdi da može da se dobije seksualno prenosiva bolest sa daske za wc šolju eksperti oštro opovrgavaju, jer je tom tipu virusa potreban ljudski domaćin, pošto ne mogu dugo da opstanu na takvim površinama.

Svakako je bitno održavati higijenu i prati ruke poslije korišćenja toaleta, jer ako poslije dodirivanja kvaki i vodokotlića u javnom toaletu dodirnemo sluzokožu oka ili usta-to je onda druga priča. Obavezno perite ruke 15-20 sekundi poslije koriščenja toaleta.

BUBE U HRANI


Možda vas sama pomisao na ovo nagoni na povraćanje, ali istina je da bube uopšte nisu opasne i da mogu čak i da budu zdrave. Insekti su dobar izvor proteina, koji će možda za nekoliko hiljada godina biti dio svakodnevne ishrane svih nas. Insekti su toliko bezopasni, da ih nacionalno američko udruženje za lijekove i ishranu dozvoljava, u manjoj mjeri, da budu dio hrane.

(Žena blic)