Odgovor je vrlo važan, jer mnogi roditelji na svoju ruku djeci daju antibiotike, smatrajući da je doktor propustio da ih prepiše.
Stručnjaci naglašavaju da se 80 odsto antibiotika propisuje u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, kada se radi o bakterijskoj infekciji ili o mješovitoj, virusno-bakterijskoj. Po pravilu, mogu da se dobiju tek poslije antibiograma, testa koji ukazuje koji antibiotik djeluje na određene bakterije. Kod virusnih infekcija, ovi lijekovi se ne preporučuju, a ukoliko se daju često, izazivaju suprotan efekat, bakterije postaju otporne na njih i kasnije nemaju pravo dejstvo.
Uprkos upozorenjima stručnjaka, kod nas i u svijetu propisuju se u 50 do 60 odsto slučajeva, uglavnom odraslim pacijentima, najčešće kod virusnih infekcija gornjih disajnih puteva. Rijetko se prije toga radi antibiogram test, tako da je rasprostranjena zloupotreba ovih ljekova.
Kada je reč o najmlađima, ljekari tvrde da su savjesni u propisivanju terapije antibioticima. Daju ih samo onda kada postoji jasna klinička slika, na primjer u slučaju pneumonije (zapaljenja pluća). Stručnjaci upozoravaju da je najopasnije samoliječenje, odnosno uzimanje antibiotika koji su ostali od prethodnih terapija u kućnoj apoteci, iako se iz predostrožnosti ovi lijekovi kod nas izdaju isključivo na ljekarski recept.