Povodom toga, ova agencija je pokrenula dvogodišnju evropsku kampanju pod nazivom Zdrava radna mjesta i upravljanje stresom u Briselu.
U kamapnji učestvuju komesar Evropske unije za zapošljavanje, socijana pitanja i inkluziju Lasl Andor, pomoćnik ministra rada, socijalne zaštite i staranja Grčke Vasilis Kegkeroglou, koji je predstavljao grčko predsjedavanje Savjetom EU, te direktorica Evropske agencije za zaštitu na radu Krista Sedlaček. Kako je saopšteno, njih troje su pozvali evropska preduzeća i javna i privatna da prepoznaju potrebu za suzbijanjem stresa povezanog sa radom.
Andor je kazao da preduzeća sebi više ne mogu da priušte da ignorišu stres povezan sa radom, jer dovodi do češćeg odsustvovanja sa posla i smanjenja produktivnosti.
“Predstojeći Strateški okvir EU za zaštitu i zdravlje na radu 2014-2020 će naglasiti da je bolja zaštita mentalnog zdravlja zaposlenih ključni faktor u sprječavanju oboljenja povezanih sa radom. Okvir će predložiti širok opseg aktivnosti, kao što je razmjena dobre prakse u cilju promovisanja mentalnog zdravlja na radu. Pozitivno radno okruženje nije bitno samo da bi se omogućilo da zaposleni duže rade, već je važno i da bi se obezbijedilo da radnici još uvijek budu dobrog zdravlja kada se penzionišu. Uvjeren sam da će nova kampanja EU-OSHA o stresu i psihosocijalnim rizicima na radu u velikoj mjeri doprinijeti ostvarenju ovog cilja”, kazao je on.
Kegkerroglou je kazao da uprkos sve većem prisustvu i troškovima koje uzrokuje, stres na radu i dalje predstavjla osjetljivu temu oko koje postoji dosta nerazumijevanja.
“Istraživanje ESENER koje je sprovela EU-OSHA utvrdilo je da preko 40 odsto poslodavaca smatra da je psihosocijalnim rizicima teže upravljati nego "tradicionalnim" rizicima u pogledu zaštite i zdravlja na radu. Ovom kampanjom želimo da podignemo svijest o ovom problemu i pružimo podršku za upravljanje psihosocijalnim rizicima. Stres povezan sa radom je organizaciono pitanje i tako ga treba riješavati, na način što će poslodavci i radnici raditi zajedno”, istakao je on.
Na nivou država kampanju će koordinisati nacionalni koordinatori agencije EU-OSHA iz više od 30 evropskih država, a podržaće je zvanični partneri kampanje: panevropske i multinacionalne organizacije, kao i medijski partneri kampanje. Kampanju za zdrava radna mjesta takođe podržavaju predsjedništva Savjeta EU, Evropski parlament, Evropska komisija i evropski socijalni partneri. Ona će trajati dvije godine i u nju će se uključiti na stotine organizacija iz cijele Evrope, uz organizaciju niza različitih aktivnosti, kao što su usavršavanja, konferencije i radionce, poster, film i takmičenja u fotografiji, kvizovi, mogućnosti davanja prijedloga, reklamne kampanje i konferencije za medije. Kako je saopšteno iz agencije, ključna aktivnost u kalendaru kampanje je Evropska nagrada dobre prakse, koja će započeti 15. aprila. Kanalu EbS Channel će prenositi konferencije za novinare, a informacije o kampanji se mogu naži i na društvenoj mreži twitter preko hashtaga #Eumanagestress.