Neke imaju samo jedan simptom, neke kombinaciju nabrojanih tegoba, a u oko 50 odsto slučajeva bolest prolazi asimptomatski, bez ikakve terapije.
Miomi su najčešći benigni tumori u reproduktivnom periodu u ženskoj populaciji i ne moraju uvijek da se liječe. Jednostavno i lako se dijagnostikuju pomoću ultrazvuka. Veći miomi mogu da se napipaju prilikom uobičajenog ginekološkog pregleda. Od broja, veličine i lokalizacije mioma zavisi i način liječenja.
- Do sada smo žene koje imaju miome i izražene simptome najčešće operisali, jer nismo imali mogućnost da ih konzervativno liječimo - objašnjava profesor dr Ana Mitrović Jovanović, načelnik dnevne bolnice GAK „Narodni front“. - Postoje injekcije gonadotropin-oslobađajućeg hormona (analozi GnRH) koji mogu da se daju jednom mjesečno u cilju smanjenja krvarenja i veličine mioma. Međutim, vrijeme njihovog korišćenja je ograničeno zbog neželjenih efekata koji se javljaju, prvenstveno u menopauzi. Ali, sada ženama koje imaju intenzivna i produžena krvarenja, a imaju miome, možemo da ponudimo novi lijek, koji je po sastavu ulipristal acetat - parcijalni antagonist progesteronskih receptora, i djeluje tako što sprječava bujanje u ćelijama mioma i uništava ih, pišu Novosti.rs.
DOZA I PRIJE OPERACIJE
U svijetu se parcijalni antagonist progesteronskih receptora daju ženama koje imaju miome, ali zbog njihove veličine ne mogu biti operisane laparoskopski. Posle terapije, kada se smanje volumen i veličina mioma, može da se uradi minimalno invazivna hirurgija.
Ovaj novi lijek se koristi tri mjeseca, a krvarenje se zaustavlja u prvih sedam do 10 dana od početka terapije. Dobro se podnosi i ima manje neželjenih efekata. U prosjeku mjesec dana od završetka terapije menstruacija i plodnost se vraćaju u normalu. Efekat smanjenja zapremine mioma se održava minimum šest mjeseci.
- Ipak, i pored terapije, neke žene moraju da budu operisane, ali će njihovo opšte stanje biti bolje, jer će se popraviti anemija, a miomi će biti manji - ističe dr Mitrović Jovanović.
- Lijek treba da preporuči ginekolog i ne može da se primijeni kod svake pacijentkinje koja ima miom. Ljekar mora da uzme u obzir mnogo različitih parametara prije nego što se opredijeli za eventualnu terapiju, hirurgiju, embolizaciju, a u nekim slučajevima neće preporučiti ništa.