1. Atmosfera i partner
Osluškivati bol znači razumjeti da se u tijelu nešto događa na pogrešan način i da je nešto potrebno promijeniti. Prilagodite položaj tijela tako da bol bude blaži. Potrebno je isprobati različite položaje dok ne pronađete jedan koji vam u tom trenutku najviše odgovara. Katkad će vam odgovarati onaj “na sve četiri” ili sjedenje na velikoj gimnastičkoj lopti, katkad na koljenima, na porođajnom stočiću.
2. Vertikalni položaj
Osnovna prednost rađanja u vertikalnom položaju je utjecaj sile teže jer su kontrakcije maternice pod njenim utjecajem dvostruko učinkovitije. To znači da će otvaranje vrata maternice biti brže i bezbolnije. Gravitacija vuče dijete prema dolje, njegovo tijelo dolazi u položaj u kojem će lakše i brže proći kroz porođajni kanal. Osim toga, u vertikalnom položaju zglobovi zdjelice postaju pokretljiviji nego kad žena leži te se mogu bolje prilagoditi većoj glavici ili širokim ramenima djeteta. Vertikalni položaj također pogoduje većoj elastičnosti tkiva porođajnog kanala, pa je i rizik od pucanja međice znatno manji. Postoji više vertikalnih položaja i najbolje je da rodilja sama otkrije koji joj najviše odgovara. U sve više rodilišta uvode se stočići za porođaj ili stolice koji se mogu podesiti u određeni položaj, stoga se svakako raspitajte postoji li takva mogućnost i u rodilištu u kojem vi namjeravate roditi.
3. Relaksacija
Svladavanje vještine opuštanja tijela glavni je uslov za ostvarivanje gotovo bezbolnog porođaja. Što je manja napetost u tijelu, manji je bol. Tehnike opuštanja ublažavaju napetost u mišićima koja vam ionako uzalud oduzima snagu. Međutim, praksa pokazuje da je vrlo teško opustiti tijelo dok traje porođaj. Zbog toga “trenirajte” opuštanje tijekom trudnoće.
4. Disanje
Za lakši porođaj treba znati pravilno disati. Tako se organizmu i djetetu osigurava dovoljna količina kiseonika. Zadržavanje disanja zbog bola dovodi do hipoksije (nedostatka kisika) i drugih neželjenih posljedica.
5. Voda
Prema posljednjim istraživanjima Nacionalnog instituta za zdravlje i kliničku izvrsnost u Velikoj Britaniji, voda je drugi po redu najučinkovitiji način za ublažavanje bola (nakon epiduralne). Vrlo pozitivna iskustva žena koje su rodile u kadi potvrđuju koliko je voda moćna. Uslov je zdrava trudnoća. U vodi se puno lakše opustiti jer tijelo “gubi” svoju težinu. Upravo zbog tog efekta bol slabi što ste više uronjeni u vodu. Dobrobit vode možete iskoristiti prije odlaska u rodilište, dok trudovi još nisu učestali.
6. Masaža
Evo pravog načina da djetetov otac pokaže koliko može biti koristan na porođaju. Pravilni dodiri na pravome mjestu uvelike ublažavaju bol. Jasno recite suprugu što vam više odgovara, samo nježno glađenje ili jači pritisak prstima ili cijelom površinom šake i sl. Osluškujte svoje tijelo i objasnite partneru što treba raditi i kojom snagom kako bi se bol smanjio. Dokazano je da masaža skraćuje dužinu porođaja. Još u trudnoći vrijedi proučiti načine masiranja kako bi partner na vrijeme usavršio metodu. Masaža vam može pomoći i prilikom vježbanja opuštanja, a ako imate mogućnosti, priuštite sebi masažu za trudnice u obližnjem wellness centru.
7. Aromaterapija
Određena eterična ulja pomažu u ublažavanju bola zbog kontrakcija. Proučite eterična ulja još tokom trudnoće i pronađite miris koji vam najviše odgovara. Izbjegavajte direktan kontakt s eteričnim uljem i koristite ga pomoću aromalampice. Dovoljno je nekoliko kapi opuštajućeg lavandinog ulja da smanjite zabrinutost, strah i napetost. Eterična ulja agruma su među najsigurnijima za korištenje u trudnoći, a možete koristiti i ulje bergamota, čajevca, bora, čempresa, đumbira, grejpa, limuna, naranče, nerolija, pačulija, geranija, ruže, ružina drva, sandala… Aromaterapeuti će vam rado dati potrebne informacije o načinu primjene pojedine vrste ulja ili o njihovoj kombinaciji.
Izvor: roditelji.hr