Vjerovatno i vi nerijetko posegnete za nekom od njih. Međutim, da li su sve jednako dobre? Koju odabrati i na šta treba paziti? U tome će vam pomoći neke od sljedećih informacija.
Da li su i jeftinije tablete podjednako efikasne?
Kratko i jasno – da. Iako ima onih koji vjeruju da tablete moraju da budu u glamuroznom pakovanju i da je potrebno da budu poznate kako bi bile efikasne.
Međutim, to jednostavno nije istina. Postoje i manje poznate, ali jednako djelotvorne tablete koje zapravo imaju gotovo identičan sastav kao i skupe. Uvijek obratite pažnju na sastav i, naravno, tablete kupujte isključivo u apotekama.
Pomaže li kofein u tabletama?
Iako postoje istraživanja koja pokazuju da kofein zaista poboljšava efikasnost tableta protiv bolova, neki stručnjaci su skeptični. Neki čak tvrde da kofein stvara zavisnost, ali nema konkretnih dokaza za to.
Kako objašnjava dr Džajls Elrington iz britanskog nacionalnog centra za migrenu, kofein će stimulisati mozak, ali najvjerovatnije neće učiniti da tablete za glavobolju bolje djeluju.
Da li je dopušteno uzeti tabletu na prazan želudac?
Sigurno vam je poznat scenario kada se ujutro probudite s glavoboljom i odmah posežete za tabletom. Međutim, to je jako loš potez.
Tableta na prazan želudac remeti normalno funkcionisanje probave, podstiče stvaranje kiseline u želucu i crijevima pa biste vrlo brzo uz glavobolju mogli da imate i stomačne probleme.
Da li treba li paziti na vrijeme uzimanja tableta?
Tablete protiv bolova nisu antibiotici koji se moraju piti u tačno određeno vrijeme, međutim neka vremenska pravila treba poštovati, naravno, ako želite da vam lijekovi djeluju.
U pogledu glavobolje, važno je da tabletu popijete čim osjetite prve simptome da se glavobolja sprema jer kasnije, kad se bol već razvije, tableta sporije djeluje.
Ako je riječ o glavobolji koja se javlja kod žena tokom menstruacije, onda je tabletu potrebno uzeti i dan prije, naravno, ako znate da se kod vas javlja glavobolja tokom tih dana.
(Vestinet)