Ukoliko se dijete prekomjerno znoji tokom noći, to može biti znak da ima apneju spavača. Obilno znojenje posljedica je hiperaktivnosti simpatetičkog nervnog sistema tokom spavanja. Uzrok je nedovoljna količina kiseonika i napor da dijete normalno diše uprkos zatvaranju disajnih puteva.
Ukoliko primijetite da se djetetu pomjeraju rebra i grudna kost dok udiše, to takođe može biti znak da nije reč o "uobičajenom hrkanju". Ovakvo stanje izazvano je naporima da mališan diše iako disajni putevi niijsu dovoljno otvoreni.
Obratite pažnju na to u kom položaju vaše dijete spava. Djeca koja imaju apneju spavača uglavnom zabacuju glavu unazad prilikom spavanja, kako bi vrat bio izduženiji, a disajni putevi otvoreni.
Ukoliko vam se mališan često ujutru požali da ima glavobolju, nemojte pretpostavljati da mu se jednostavno ne ide u školu. Jutarnje glavobolje mogu nastati zbog manjka kiseonika i povišenog krvnog pritiska tokom noći.
Ako se dijete s vremena na vrijeme upiški u krevet, iako je to odavno prestalo da radi, to nije ništa strašno. Međutim, ukoliko se to često dešava, moguće je da ima apneju spavača. Brojne studije su pokazale povezanost između učestalog i nekontrolisanog noćnog mokrenja i apneje.
Nemar kada je riječ o školskim obavezama može se pripisati naravi djeteta, ali hiperaktinost i ovakav stav prema školi mogu da imaju veze i sa apnejom spavača. Djeci koja imaju apneju često se pogrešno dijagnostifikuje ADHD.
Noćne more takođe niijsu ništa neobično, naročito kod djece. Ipak, često mjesečarenje, odnosno ustajanje iz kreveta dok dijete spava, kao i učestale noćne more mogu biti izazvane apnejom spavača.
Stručnjaci takođe naglašavaju da djeca koja imaju hipertenziju, uglavnom imaju i apneju spavača.
Između 40 i 70 odsto dejce kojoj je dijagnostifikovan Daunov sindrom, ima i apneju. Ukoliko se apneja ne liječi, može ozbiljno da ugrozi njihovo zdravlje i mentalni razvoj, upozoravaju stručnjaci.
Gojaznost ni u kom slučaju nije dobra za zdravlje mališana, a brojne studije pokazuju da oko 30 odsto gojazne djece ima i apneju spavača. Apneja povećava rizik od hipertenzije, koji je ionako visok kod gojazne djece. Takođe, povećava rezistenciju na insulin, kao i rizik od metaboličkih poremećaja, a otežava mališanima da skinu višak kilograma.
Stručnjaci objašnjavaju da postoje terapije za apneju spavača kod djece i naglašavaju da su djelotvorne. Oni savjetuju da se roditelji, ukoliko primijete da dijete često hrče, posavjetuju sa ljekarom.