Danas stručni tim Veterinarskog fakulteta - patolog, mikrobiolog, infektolog, virusolog i epidemiolog, u poplavljenim i ugroženim područjima utvrđuje stanje i predlaže konkretne mjere.
Prva mjera je zakopavanje uginulih životinja u jame jer kapacitet spalionica Civilne zaštite nije dovoljan, rekao je dekan Veterinarskog fakulteta Nihad Fejzić.
Od mogućih bolesti životinja i ljudi, Fejzić je posebno upozorio na antraks čije su spore kojih u tlu ima i inače, sada svuda rasute.
Zato je hitno potrebna vakcinacija svih životinja da bi bile imune na antraks i da ga ne bi prenijele na ljude.
Fejzić je upozorio i na rizik od stomačnih infekcija životinja i ljudi, a mogući su i leprospiroza i druga oboljenja.
Naglo otopljavanje vremena ove nedelje, naveo je Fejzić, pogoduje i bolestima koje prenose insekti, izmedju ostalih i virusu zapadnog Nila.
Počinje dezinsekcija u Doboju
Danas počinje dezinfekcija u Doboju, saopštio je Institut za javno zdravstvo Repulbike Srpske.
Institut ukazuje da je neophpodno da građani, nakon povlačenja vode iz stambenih i ostalih objekata, odmah detaljno očiste i operu poplavljene površine od mulja, pijeska, naplavina, smeća, a posle toga potrebno je da prostorije očiste vodom i deterdžentom.
Situacija na području opštine Orašje i dalje je nepromijenjena. Naselja Vidovice i Kopaonice su ugrožena, a mještani ističu kako nemaju vode nikako, te mole za pomoć.
"Radimo na terenu konstantno. Ima mnogo porodica, djece i starih o kojima treba brinuti. Molimo da nam dođe epidemiolog da nas uputi kako da se zaštitimo od raznih epidemija kako situacija ne bi izmakla kontroli", rekla je Anđelka Jović iz Orašja.
Grad Orašje nije ugrožen niti poplavljen, za razliku od Domaljevca, Šamca, Vidovica i Kopaonice. Pumpe koje su donirane iz Njemačke rade 24 sata i ispumpavaju vodu.
"Vide se znaci poboljšanja. Nivo rijeka opada", kazala je Jović i apelovala još jednom da se pomogne gradjanima opštine Orašje koji su ugroženi najgorim poplavama u istoriji BiH.