Naravno, ne bi trebalo bježati ni od elektronskih knjiga i medija, ali ipak, u terepautsko čitanje se ne računa brzo prelistavanje vijesti na portalima.
U popularnim romanima glavni junak najčešće radi nešto što obični smrtnici ne rade. Obično podsjeća na nekoga iz našeg komšiluka, zbog čega se lako poistovjećujemo s njim ili njom, a to nas podstiče da uradimo nešto sa sobom i pobjegnemo od svakodnevice.
Međutim, tu ne prestaju prednosti čitanja. Istraživanje na Univerzitetu Emori pokazalo je da čitanje knjiga poboljšava funkcije mozga. Mašta nas prenosi u priču, u tijelo glavnog junaka, što nam omogućava da između ostalog pobjegnemo od svojih problema i saosjećamo s drugima. Ispitanici, koji su imali zadatak da nekoliko mjeseci čitaju određene knjige, pokazali su mnogo više razumijevanja za ljude iz svoje okoline.
Osim što smanjuje stres, tjeskobu i depresiju, čitanje podstiče kreativnost, oštroumnost, matematičke vještine i želju za druženjem. Naročito je preporučljivo za djecu koja na taj način obogaćuju svoj rječnik i usavršavaju matematičke sposobnosti.
(Novosti.rs)