Njemački Dojče vele je povodom Svjetskog dana borbe protiv pušenja razgovarao sa ekspertkinjom za prevenciju tumora Martinom Pecke- Langer koja je ocijenila da elektronske cigarete svakako predstavljaju dobru alternative, ali da ipak nijesu bezopasne.
“Ljudi koji redovno puše e-cigarete upravo učestvuju u dugoročnom eksperimentu sa neizvesnim ishodom. Još ne znamo kako će se ovakvo pušenje na duže staze odraziti na bronhije, posebno kod onih koji su ranije pušili klasične cigarete. Još je rano za prognoze”, navela je ona.
Prema riječima Langerove, tečnost koja se uvlači i stvara paru u ovim cigaretama je mješavina hemikalija u kojoj su sredstva za konzerviranje, propilen glikol, aromatični sastojci i po želji nikotin.
“Kvalitet ove tečnosti nije najbolji. Postoje nečistoće, čak i supstance koje izazivaju rak, to već dokazuju pojedine studije. Najprije se taj kvalitet mora poboljšati, proizvodi ne smiju sadržati opasne hemikalije. Formaldehid, acetaldehid mogu izazvati rak, a tu su i nikl i hrom, teški metali koje nalazimo u e-cigaretama. Oni nijesu planirani, ali to su nečistoće koje nastaju prilikom procesa proizvodnje. Ove godine će u njemačkom zakonodavstvu biti usvojena pravila Evropske unije o duvanskim proizvodima.
Na pitanje da li postoje dobre i loše cigarete, doktora Langer je odgovorila potvrdno, ali da ipak ima ogromnih razlika.
"Neke su mnogo bolje za potrošače, recimo imaju detaljnu deklaraciju sastojaka koji se inhaliraju i upozorenja na pakovanjima. Takođe, postoje e-cigarete kod kojih se nikotin uvlači ravnomernije. Kod drugih, nikotin se u većim količinama izvlači na početku, da bi ga na kraju ostalo veoma malo u tečnosti. Tada pušač vuče sve jače i češće ili dopunjava cigaretu, što brže dovodi do predoziranja", navela je ona.
Langerova je kazala da su e-cigarete među mladima pravi hit, posebno u SAD i zemljama Azije,a da su to prije svega takozvane e-nargile ili e-šiše.
“To su zapravo e-cigarete sa drugačijim dijelom koji se stavlja u usta i postaju sve omiljenije kod tinejdžera od 12 do 18 godina starosti. Nose se čak i u škole i puše na časovima. U pitanju je spretna marketinška strategija koja očigledno cilja djecu i mlade”, upozorilaj je ona.