Prema njoj, stres je uzročnik niže koncentracije spermatozoida u ejakulatu, ali i deformiranosti te smanjenoj pokretljivosti, piše Dejli mejl.
Neplodnost u jednakoj mjeri pogađa i muškarce i žene, a kod pripadnika jačeg pola upravo je kvalitet sperme ključan pokazatelj plodnosti, objašnjavaju naučnici koji su proučavali spermiograme muškaraca u dobi od 38. do 49. godina te istraživali povezanost rezultata sa subjektivnim i objektivnim nivoima stresa kojima su izloženi.
Oni koji su za sebe rekli da su pod velikim stresom, u pravilu su imali gore nalaze pokretljivosti i broja spermatozoida. Iako stres povezan s radnim mjestom nije imao prevelik uticaj na nalaze, naučnici su otkrili da nezaposleni muškarci imaju najmanje šanse za plodnost zbog smanjenog nivoa muškog spolnog hormona, testosterona.
"Iako nam nije potpuno jasan mehanizam usled kojeg stres utiče na kvalitet sperme, za njega se oduvijek zna da ima velik uticaj na zdravlje, a očito i na plodnost", zaključila je doktor Pam Faktor-Litvak.