Zašto se trzamo u snu i kako to da spriječimo?
Ilustracija

Trzaji u snu

Zašto se trzamo u snu i kako to da spriječimo?

Trazji u snu povezani su sa živcima, odnosno živčanim nadražajima, ali to ne znači da signalizuju neku bolest

Ponekad se usred noći probudite zbog sopstvenog trzanja rukama, nogama ili pak čitavim tijelom ili vas neko drugi probudi? Trazji u snu povezani su sa živcima, odnosno živčanim nadražajima, ali to ne znači da signalizuju neku bolest.

Riječ je o fiziološkoj reakciji i najčešće se događa kada se mišići opuštaju, odmah na početku sna. Trzaji su učestaliji i jači što ste umorniji, što ste više pod stresom, napeti ili uzbuđeni.

Te živčane mišićne reakcije povezane su i sa snovima. Ukoliko sanjate bilo kakvu aktivnost, pokret, veća je mogućnost da će vam se trzati i pojedini djelovi tijela. To je snaga podsvijesti koja ostaje budna i kada mi spavamo. Isto će se dogoditi i ako vas bole djelovi tijela - trzaji će u tom slučaju biti reakcija vašeg tijela na bol i tako ćete smanjivati neugodnost.

Trzanje u snu vas možda neće ni probuditi, ali ako ne spavate sami, možda probudite svog partnera ili partnerku. Kako biste doskočili trzajima, ljekari savjetuju nekoliko stvari:

1. Izbjegavajte stresne situacije jer su veliki neprijatelj zdravlju.

2. Prije spavanja popijte lipov čaj ili sličnu biljnu mješavinu kako bi se tijelo opustilo prije nego što legnete.

3. Topla kupka prije sna pomaže kod opuštanja tijela.

4. Pokušajte da legnete na vrijeme i da spavate po osam sati dnevno.

Ako su trzaji učestali i zabrinjavaju vas, možete da potražite savjet ljekara, ali činjenica je da se poznate bolesti nervnog sistema rijetko očitavaju na taj način.

Izvor: stil.kurir-info.rs