Kako je navedeno u saopštenju Savjeta EU o Ukrajini, Unija je zabranila uvoz krimske robe od 25. juna. Savjet EU je takođe zabranio evropskim kompanijama da pružaju usluge osiguranja prevoza tereta sa Krima.
- Zauzeli smo principijelan stav da ne bude uvoza proizvoda sa teritorije Krima u EU - rekao je Linkjavičjus, odgovarajući na pitanje o strategiji nepriznavanja ulaska Krima u sastav Rusije, koje je razmatrano na današnjem sastanku ministara inostranih poslova EU.
- Za tom mjerom slede odluke i u drugim oblastima, kao što su političke, diplomatske, finansijske i trgovinske - rekao je litvanski ministar.
Kako je ranije javio Itar tas, savjet EU je imao u planu da 23. juna “razmotri strategiju nepriznavanja priključenja Krima Rusiji”. Evropska komisija procjenjuje pravne posledice odvajanja Krima od Ukrajine i predlaže ekonomska, trgovinska i finansijska ograničenja koja trenutno stupaju na snagu.
Odluka o uvođenju ekonomskih sankcija EU Rusiji može da bude donijeta samo na samitu Unije na nivou šefova država i vlada. Sledeći samit će biti održan 26. i 27. juna.
Kao kompenzaciju Ukrajini, EK predlaže režim najpovlašćenije nacije u spoljnoj trgovini sa Evropskom unijom, stvaranje zone slobodne trgovine (pozitivni efekti ukidanja trgovinskih barijera između Ukrajine i EU se procenju na 500 miliona evra godišnje) i povezivanje sa ENPI mehanizmom (Program za evropsko susedstvo i partnerstvo sa sedmogodišnjim budžetom od 12 milijardi evra).
Iznos finansijske pomoći Ukrajini od EU i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u 2014. godini dostići će 1,61 milijardu evra, podsjeća Itar tas.
(Tanjug)