Crni čaj pravi se od lišća biljke Camellia sinensis kao i zeleni čaj. Listovi se suše i fermentišu, što daje čaju tamniju boju i bogatiji ukus od zelenog čaja koji ne podliježu procesu fermentacije.
Ljekovita svojstva crnog čaja
Do danas su istraživanja o uticaju crnog čaja na kardiovaskularno zdravlje dala mješovite rezultate. Studija sprovedena 2007. nad 31. odraslom osobom utvrđuje da šest mjeseci pijenja crnog čaja nije značajno uticalo na kardiovaskularne faktore rizika. A 2009. godine pregledom devet ranije objavljenih studija (uključujući ukupno gotovo 195.000 učesnika) dolazi se do zaključka da tri šoljice crnog ili zelenog čaja dnevno smanjuju rizik od moždanog udara za 21 posto.
U laboratorijskom istraživanju objavljenom u 2009., naučnici su otkrili da su jedinjenja iz crnog čaja bila efikasnija u usporavanju apsorpcije šećera u krvi od onih iz zelenog čaja.
Studija iz 2009. sprovedena na 1.040 odraslih starijih osoba, utvrđuje da je dugotrajno uzimanje crnog i / ili zelenog čaja povezano s manjom učestalosti dijabetesa.
Usporava razvoj raka
Istraživanja ukazuju da crni čaj smanjuje šanse i znatno usporava razvoj raka. Ta svojstva ovaj napitak može zahvaliti bogatstvu antioksidanta.
Izrazito dobar za smirivanje želudačnih problema i urinarnih infekcija.
Naučnici su sproveli istraživanja na više od 500 ljudi i dokazali da flavonoidi u crnom čaju smanjuju proizvodnju štetnog holesterola, a s time izrazito smanjuju opasnost od moždanog i srčanog udara, pomaže kod proliva, koristi se za smirivanje glavobolje, poboljšava mentalne sposobnosti.
Za konzumaciju crnog čaja nije dokazano da može spriječi ili liječi bilo koje zdravstveno stanje. Iako pijenje crnog čaja može ponuditi određene zdravstvene koristi, važno je konsultovati svog ljekara kako bi se utvrdilo koja količina može biti prikladna za vas.
Komentari