"Sud je, po mom mišljenju, donio na Ustavu utemeljenu odluku, ali i odluku koja je mudra s aspekta regulacije društvenih odnosa", rekao je predsednik Hrvatske za HTV.
Štab za odbranu hrvatskog Vukovara, desno orijentisano udruženje, podnio je u decembru prošle godine potpise za održavanje referenduma kojim su tražili da se službena upotreba jezika i pisma manjina dozvoli u sredinama gdje one čine polovinu stanovništva, a ne trećinu, što je sada bio slučaj.
Josipović smatra i "zaista mudrom" odluku da se zakonski urede modaliteti implementacije prava na ćirilično pismo u nekim, kako je rekao, osjetljivim područjima u domovini.
Podsjetio je da je i on, kada se govorilo o postavljanju dvojezičnih tabli, rekao da to treba učiniti kroz dijalog, međusobno uvažavanje, učiniti tako da i Vukovarci i branitelji sami učestvuju u tome.
Penava: Oluka ne rješava ništa
Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava (HDZ) izjavio je danas novinarima kako je za gradsku vlast Vukovara odluka Ustavnog suda, koji se izjasnio juče u vezi s referendumskim pitanjem o ćirilici, obvezujuća, no ta odluka, rekao je, ne rješava ništa već samo produžava ovo stanje u Vukovaru.
„Odluka Ustavnog suda praktično ne riješava ništa i, po meni, samo produžava ovo stanje. Mislim da, na ovakav način, se nije iznašlo hrabrosti i reći ono što se trebalo reći“, ocijenio je Penava na konferenciji za novinare održanoj nakon konstitutivne sjednice vukovarskog Gradskog vijeća. Rekao je kako je njemu lično poprilično neprihvatljiva 'poruka' koju je Ustavni sud odlukom o referendumskom pitanju poslao svim građanima Hrvatske.
Osim što je referendumsko pitanje Stožera za obranu hrvatskog Vukovara o ćirilici proglasio neustavnim Ustavni sud je vukovarskom Gradskom vijeću naložio da u roku od godine dana riješi pitanje dvojezičnih ploča na način da Gradsko vijeće propiše u kojim bi se vukovarskim četvrtima dvojezični natpisi trebali postaviti.
Vladu je Ustavni sud obvezao da u godinu dana od objave ove odluke u Narodnim novinama uputi u parlamentarnu proceduru izmjene i dopune Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisma nacionalnih manjina u kojima će urediti prikladan pravni mehanizam za slučajeve kad predstavnička tijela jedinica lokalne samouprave ne sprovode obveze iz tog zakona, odnosno opstruišu njegovo sprovođenje.
Do donošenja tih izmena, nadležna državna tijela neće sprovoditi taj zakon na području Grada Vukovara upotrebom prisilnih mjera, navodi se, takođe, u odluci Ustavnog suda, objavila je agencija Hina.
Komentari