"Većina prihvata Srbiju kao svoju domovinu, a domovina je tamo gdje postoji bezbjednost i iste mogućnosti. Međutim mi nismo prihvaćeni kao ravnopravni", kaže Zukorlić u intervjuu za bečki dnevnik "Standard".
Podsjetio je da Bošnjaci sa emocijama gledaju na Bosnu i Hercegovinu kao svoju otadžbinu, ali dodaje da se tu ne radi o faktičkoj matici. Zato će se, kaže, zalagati da se Bošnjačko nacionalno veće, iako nije nadležno, bavi pitanjem Sandžaka koje je u srpskom Ustavu otvoreno pitanje.
Bošnjačko nacionalno veće je jedini organ Bošnjaka i ima pravo da ih zastupa, smatra muftija koji ne odustaje od stava da Raški region mora da dobije određenu autonomiju.
Kaže da ne postoji program kako bi to trebalo da izgleda, ali tvrdi da Bošnjaci žele da se to pitanje riješi kroz dijalog.
"Sandžak ima negativne posledice po stabilnost svih i mora dobiti određenu autonomiju", rekao je Zukorlić koji tvrdi i da je referendum o usvajanju aktuelnog Ustava fabrikovan.
"Mi emotivno gledamo na Bosnu i Hercegovinu kao našu otadžbinu, ali ne radi se o faktičnoj matici. Spremni smo da na Srbiju gledamo kao na otadžbinu, ako nas Srbija prizna kao ravnopravne građane", rekao je Zukorlić.
On je istakao da se to ne može porediti sa Srbima u Bosni i Hercegovini, jer oni Bosnu isključuju kao svoju domovinu, što Bošnjaci u Srbiji ne rade, a za nepovjerenje prema Srbiji bi "imali mnogo razloga, ako se sagleda šta se desilo proteklih sto godina".
Upitan kako namjerava da spriječi da se mladi muslimani priključuju terorističkoj "Islamskoj državi", Zukorlić je rekao da se mnogo toga može učiniti, i da je spreman da preuzme punu odgovornost za obrazovanje mladih muslimana u Sandžaku.
Zukorlić je rekao da se radi na tome da mladi muslimani ne polaze u rat u Siriju, dodajući da bi, ako to ne bi činio, broj ljudi koji idu u rat bio veći.
"Ako bi nam vlada dala jedinstvo unutar islamske zajednice onda bi mogli preuzeti punu odgovornost za svako odstupanje unutar te zajednice. Očekujemo da vlada to učini", rekao je Zukorlić.
Upitan za nedavni marš "muftijine vojske" u Novom Pazaru, Zukorlić je ponovio da je to bio performans, ali i "provokacija kojom je trebalo državi da se skrene pažnja". Dodao je potom da je riječ "o kulturnoj, a ne vojnoj provokaciji", kao i da je želio da formira vojsku učinio bi to, kaže, u šumi, a ne na ulicama.
(B92)
Komentari