Oralni herpes je zarazna bolest izazvana virusom herpesa simplexa tipa 1 koji je obično povezan uz infekciju usnica, usta i lica. Za razliku od genitalnog herpesa kojeg uzrokuje virus tipa 2 i koji se prenosi polnim kontaktom, ovaj tip herpesa možete dobiti preko poljupca, konzumiranjem hrane ili pića iz zaraženog tanjira i čaša, ali i ako ste u blizini zaražene osobe koja kašlje i kiše.
Prisutnost virusa u tijelu ne znači i njegovu manifestaciju na koži. Neke statistike pokazuju da se većina ljudi do 20 godine života zarazi s virusom oralnog herpesa, te da virus ostaje uspavan u tijelu nakon aktivne infekcije.
Virus će se ponovo aktivirati u obliku krastica na licu i usnama, te kroz bijele balončića samo kod 20 do 40 posto osoba, i to kod onih koji pate od oslabljenog imuniteta, hormonalne neravnoteže ili ekstremnog emocionalnog stresa.
Neki nanose na lice obloge od aloe vere, heljdinu kašu i sodu bikarbonu kako bi "izliječili" oralni herpes, no prava istina glasi – ovaj virus nema lijeka.
Recepti iz bakinih bilježnica pomoći će vam da dezinficirate ranice i spriječite njihovo širenje: npr. prepolovite jedan bijeli luk pa njima prekrijte zaraženo područje, držite ga minut prislonjenog uz ranicu, pa ponovite postupak nakoliko puta kroz dan.
No samo će snažan imunitet sputati simptome infekcije i spriječiti učestalo vraćanje ranica na licu.
Savjeti za jačanje imuniteta
Svježe iscijeđen sok od voća i povrća odličan je izvor antioksidanta, vitamina i minerala koji će ojačati cjelokupni organizam. Jedite više sirovih sezonskih namirnica bogatih hranjivim stvarima, a izbjegavajte industrijski prerađenu hranu, rafinisani šećer, velike količine soli, kao i pretjerano uživanje u alkoholu.
Ne zaboravite na vježbanje tokom zimskih mjeseci. Čak i ako vas hladno vrijeme sprječava u omiljenim sportskim aktivnostima poput trčanja na otvorenom ili vožnje bicikla, to ne znači da se trebate ulijeniti. Organizam ćete osnažiti i žustrim šetnjama, tri do četiri puta po pola sata, a tijelu svakako osigurajte i dovoljne količine sna.
Izbjegavajte stres koliko god je to u vašoj moći – odvojite svaki dan nešto vremena samo za sebe koje ćete provesti u omiljenoj aktivnosti za relaksaciju poput meditacije i čitanje omiljene knjige. Pomognite si i prirodnim preparatima za jačanje imuniteta poput kapi biljke ehinacea, grejpovih sjemenki ili propolisa, prenosi Avaz.
Spriječite širenje herpesa
Balončići i ranice herpesa na licu iznimno su zarazni pa izbjegavajte dodirivanje ovog mjesta golim rukama, stavljanje kontaktnih sočiva u oko nakon dodirivanje ranica, te ljubljenje drugih osoba – a posebno djece i starijih s oslabljenim imunitetom, jer ćete ugroziti njihovo zdravlje.
Nemojte dijeliti svoje tanjire, čaše i pribor za jelo tokom akutne zaraze, kako ne bi prenijeli virus na svoje ukućane. Isto vrijedi i za krpe te peškire. Nakon upotrebe dobro sterilizujte predmete vrućom vodom i odgovarajućim deterdžentom, piše Dnevnik hr.
Komentari