Specijalisti Kraljevske bolnice Marsden i Instituta za istraživanje raka u Velikoj Britaniji potvrdili su da se stanje pacijenata oboljelih od melanoma, koji su liječeni modifikovanim virusom herpesa, znatno poboljšalo.
Kod nekih pacijenata napredak je bio izuzetan. Iako su svi imali agresivne maligne melanome koji nisu mogli da se operišu, oni koji su dobili terapiju virusom u ranijoj fazi bolesti živjeli su u prosjeku 20 mjeseci duže od onih koji nisu dobili taj lijek.
Kod drugih pacijenata rezultati su bili skromniji, ali pošto je riječ o prvoj studiji te vrste, istraživači se nadaju da će u budućnosti biti mnogo bolji.
Metod poznat kao viralna imunoterapija funkcioniše tako što se ćelije kancera napadaju genetski modifikovanim virusom, tako da ne može da se širi na zdrave ćelije.
Virus nastavlja da se razmnožava unutar ćelija raka i iznutra ih uništava. Istovremeno, druge genetske modifikacije virusa stimulišu reakciju imunog sistema da napadne i uništi tumor.
Drugi oblici imunoterapije koji se služe antitelima već su pokazali dobre rezultate. Postoji nada da će se ta dva tretmana koristiti kombinovano.
Kevin Harington, vođa studije i profesor bioloških terapija kancera, smatra da bi ovaj vid liječenja mogao da postane dostupan za jednu godinu u mnogim zemljama.
“Nadam se da je ovo prvi znak da ćemo u budućnosti imati mnogo načina da se borimo protiv kancera”, rekao je on.
Studija koja je objavljena u stručnom časopisu Journal of Clinical Oncology uključila je 436 pacijenata. Više od 16 odsto njih reagovalo je na tretman poslije šest mjeseci u poređenju sa 2,1 odsto onih koji su dobili kontrolnu terapiju.
Neki su dobro reagovali i poslije tri godine od primanja terapije.
(B92)
Komentari