Istraživanja pokazuju da se bubrezi svakodnevno nalaze na udaru štetnih navika koje ih oslabljuju i oštećuju. Bolest bubrega pripada skupini “tihih bolesti”, čiji se simptomi neće pokazati na samom početku bolesti, nego kada je situacija već ozbiljna. Bubrezi godinama mogu obavljati svoju funkciju, ali sa smanjenim kapacitetom. Oštećeni bubrezi mogu raditi i sa samo 20 odsto svog kapaciteta, a da ne posumnjamo da sa njima nešto nije u redu. Zato su preventiva i pravovremeno djelovanje najvažniji.
Ovo su, prema mišljenju stručnjaka, 10 štetnih navika koje opasno oštećuju vaše bubrege i koje je potrebno što prije mijenjati:
1. Manjak vode u organizmu
Najvažniji zadatak bubrega je filtriranje krvi i eliminacija toksina iz organizma. Bubrezima u toj funkciji pomaže tekućina, konkretno voda. Ako je ne unosimo dovoljno, bubrezi slabije rade i dolazi do nakupljanja toksina, koji će ih oštetiti.
2. Višak soli u ishrani
Zlatno je pravilo - ne više od 5 grama soli dnevno za zdravlje cijelog organizma. Sve više od toga je previše, i višak će prvi osjetiti bubrezi. Kod slanih namirnica, bubrezi rade više jer moraju da izluče natrijum koji se nalazi u soli. Višak soli utiče i na krvni pritisak, pa je unos soli svakako nužno kontrolisati.
3. Zadržavanje urina
Mnogi izbjegavaju da koristr javne toalete ili zbog silnih obaveza odlažu odlazak u toalet. Često zadržavanje urina povećava pritisak na mokraćni mehur, a može da dovede i do otkazivanja bubrega, bubrežnih kamenaca i inkontinencije.
4. Previše šećera
Dovoljno je popiti samo dva zaslađena pića dnevno da se poveća nivo proteina u mokraći, pokazala su nedavna istraživanja. Protein u mokraći jedan je od prvih znakova poteškoća sa bubrezima. Ponekad unosimo i do 10 puta više šećera od preporučene doze, pa su bubrezi na stalnom udaru.
5. Manjak vitamina i minerala
Manjak vitamina i minerala preduslov su za nastajanje bolesti bubrega. Vitamin B6 i magnezijum smanjuju rizik od dobijanja kamena u bubregu, pa namirnice bogate tim vitaminima i mineralima svakako uključite u svoju redovnu ishranu.
6. Životinjski proteini
Za zdrave bubrege, ishrana bi trebalo da obiluje voćem i povrćem. Svaki unos proteina, naročito namirnica životinjskog porijekla, dodatno opterećuje rad bubrega. Vremenom, to može dovesti do oštećenja i smanjene funkcije bubrega.
7. Manjak sna
Tokom spavanja, tijelo obnavlja oštećeno tkivo bubrega, pa je redovan san nužan za oporavak bubrega. Preporuka je između 6 i 8 sati, svakog dana.
8. Previše kafe
Poput soli, i kafa opterećuje bubrege. Kofein može povećati krvni pritisak, zbog čega su bubrezi pod posebnim stresom, što vremenom dovodi do njihovihog štećenja. Pijte do dvije šolje dnevno.
9. Tablete protiv bolova
Iskustva pacijenata pokazala su da korišćenje tableta protiv bolova (kao što su aspirini, ibuprofeni i druge grupe ljekova) može dovesti do naglog zatajenja bubrega. Birajte radije prirodne metode ublažavanja boli i zaštitite svoje bubrege.
10. Konzumiranje alkohola i cigareta
Bubrezi neće stradati od jedne čaše vina, ali pretjerano konzumiranje alkohola dugoročno oštećuje bubrege. Alkohol je toksin koji se mora preraditi i izbaciti. Kao diuretik tijelu oduzima dragocjenu vodu i tako dvostruko nepovoljno utiče na rad bubrega. Što se cigareta tiče pokušajte da živite bez njih. Ukoliko baš ne možete da ih se odreknete smanjite ih na minimum.
Izvor: alternativa-za-vas.com
Udruženje jedno zdravlje o Q groznici: Strogo se pridržavati mjera koje propisuju zdravstvene i veterinarske institucije
08. 10. 2024 - 10:19
|
Društvo
Komentari