Šest stvari koje svaka žena treba da zna o gljivičnim infekcijama
Ilustracija

Korisno znati

Šest stvari koje svaka žena treba da zna o gljivičnim infekcijama

Čak i da nikada nijeste imali gljivične infekcije, velika je vjerovatnoća da ćete ih dobiti.

Tri od četiri žene ih prožive bar jednom u životu, a svaka druga ima slične muke češće. To ništa nije čudno jer je koža prirodno stanište gljivica, pogotovo oko vagine. Kada nešto poremeti prirodnu ravnotežu zdravih bakterija oko vagine, gljivice se razmnožavaju gotovo nekontrolisano. Simptomi koji se potom javljaju su svrab i peckanje. Neke činjenice osnovne o ovim infekcijama nijesu poznate svim ženama, čak i onima koje su takvu muku već osjetile. 

Simptomi drugih oboljenja mogu biti isti kao i kod gljivičnih infekcija 

Ako osjetite peckanje, svrab, bol tokom seksa, ali i gusti bijeli sekret bez mirisa u vagini, moguće je da nijeste zadobili gljivičnu infekciju. Mnoge žene koje misle da pate od toga, zapravo imaju bakterijsku vaginozu ili, ako osjećaju bol i peckanje tokom mokrenja, infekciju urinarnog trakta. Zbog toga što je teško razlikovati simptome, jako je važno potražiti mišljenje stručnjaka. 

Obavezno posjećujte ljekara - pogotovo ako vam je prvi put 

To što znate koji su simptomi gljivičnih infekcija ne mora da znači da ste profesionalac. Važno je to znati jer je lako kupiti preparate za njihovo tretiranje, ali to nije uvijek pametno rješenje. Loš tretman može da izazove još intezivnije upale urinarnog trakta. Doktor je taj koji će vam odrediti koji su vam lijekovi potrebni - da li oni koji se upotrebljavaju oralno ili su dovoljne kreme koje smanjuju upale. 

Proizvodi za prevenciju vam nijesu potrebni 

Ginekolozi govore kako vaša vagina sama radi proces čišćenja. Zato gelovi, parfemi i slični proizvodi nijesu potrebni. I ne samo što vam nijesu potrebni, nego su loši. Oni kvare ravnotežu zdravih bakterija i vagina je tako podložnija uticaju gljivica, piše britanski "Time", prenosi Cdm.

Šta činiti ako se to desi poslije seksa 

Gljivične infekcije, tehnički gledano, ne prenose se seksualnim putem. Međutim, seks može narušiti balans zdravih bakterija. U svakom slučaju, dobro je posjetiti ginekologa ako nakon seksa sa nekim primijetite gljivice - da biste tako isključili partnera koji je potencijalni prenosnik. 

Istina o vlažnim kupaćim kostimima 

Vjerovatno ste čuli priču da vlažni kupaći kostimi izazivaju pravu katastrofu. Doktori često savjetuju da je dobro promijeniti vlažne kupaće ili znojavu odjeću nakon vježbanja jer se gljivice razmnožavaju u toplim uslovima. I to je istina. Međutim, to prevashodno važi za žene koje su već bolovale od sličnih infekcija, a ne za čitavu populaciju. Dakle, ako često imate problem sa gljivicama - klonite se mokrih kupaćih. U suprotnom, vjerovatno je sve u redu. 

Pilule za kontracepciju mogu da vas učine osjetljivijim 

Faktore rizika nosi sve što mijenja nivo hormona, poput pilula za kontracepciju, ali i previše stresa, uzimanje antibiotika, povišen nivo šećera u krvi... Ako spadate u neku od ovih kategorija, posavjetujte se sa ljekarom da napravite strategiju za ubijanje gljivica.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.