Epilepsija je nedovoljno istražena vrsta bolesti, smatraju stručnjaci. Upravo neznanje o njoj izaziva strah kod mnogih.
Epilepsija je poremećaj funkcije mozga, a predstavlja naglo pražnjenje neurona u mozgu, što dovodi do napada epilepsije. Spada među česta neurološka oboljenja.
Ova bolest se različito manifestuje, tako može se pokazati samo u obliku malih suza, ali može se pokazati i grčenjem cijelog tijela i gubitkom svijesti.
Rana dijagnoza i adekvatna terapija mogu predvidjeti ovu bolest.
"U okruženju i svijetu postoji uvriježeno mišljenje kako se epilepsija ne može liječiti. Roditelji sakrivaju svoju epileptičnu djecu. Ali terapija pacijentima pomaže da nastave sa normalnim životom i to nas čini srećnima", kazala je šef Odjela za neurologiju Medicinskog fakulteta na Selcuk Univerzitetu i predsjednica Udruženja neurologa Turske Serefnur Ozturk.
Ona je istakla da se epilepsija može pojaviti i bez razloga, ali i da su mnogi uzroci ove bolesti nepravilna ishrana, infekcija koja utiče na mozak, nesreće i traume, izljevi krvi, genetika ali i pretjerano korištenje elektronskih uređaja.
Pacijenti oboljeli od epilepsije često imaju problema sa spavanjem i glađu.
"Pojačana svjetlost na na smartfonima, tabletima, računarima i televizijskim ekranima povećavaju rizik od oboljenja epilepsije. Zbog toga, pacijenti koji boluju od epilepsije trebaju smanjiti blještavo svjetlo na ekranima i manje koristiti elektronske uređaje. Svjetlost na ekranima treba smanjiti na minimum", savjetuje Ozturk.
Ponekad je čak i ton prevelike jačine dovoljan da izazove negativne procese u mozgu.
"Čak i djeca od rane dobi koriste smartfone. Rastu uz telefone i tablete u rukama. Ali njihova upotreba se mora ograničiti. Uređaji koji rade na dodir mogu biti pogubni za normalno razvijanje djeteta, jer mu se mijenja čulo dodira i vida. Upravo iz tog razloga treba ograničiti korištenje ovih uređaja", upozorava Ozturk.
Komentari