Osim što većina zaraženih virusom Zapadnog Nila, koji na ljude prenose komarci koji su prethodno ujeli zaraženu pticu, ima zdravstvene smetnje kojima niko od nas ne pridaje veliki značaj, 90 odsto osoba inficiranih ovim virusom nema nikakve znake bolesti.Kod ostalih zaraženih osoba, simptomi podsjećaju na grip: tjelesna temperatura se naglo povećava, prisutna su glavobolja i umor, kao i bol u grlu, leđima, mišićima i zglobovima. Ova bolest ponekad izaziva i blagi prolazni osip i uvećanje limfnih čvorova, a poslije ovih tegoba najčešće nastupa ozdravljenje.
Međutim, kod nekih pojedinaca, naročito starih osoba, virus Zapadnog Nila može da izazove ozbiljnu bolest koja djeluje na moždano tkivo. Kada dovede do aseptičnog meningitisa ili encefalitisa – upale mozga, riječ je o njenom neuroinvazivnom obliku, koji zahtijeva hospitalizaciju.
Ukoliko se kod vas jave prvi znaci encefalitisa kao što su povišena temperatura, slabost mišića i/ili konfuzija, potrebno je da odmah zatražite ljekarsku pomoć. Simptomi ove varijante groznice su i glavobolja, ukočen vrat, stupor (tupost), dezorijentisanost, koma, treme, konvulzije (naizmjenično grčenje i opuštanje tjelesnih mišića, usljed kog se tjelo pacijenta trese), slabost mišića i paraliza.
Kako u vrlo ozbiljnim slučajevima ova groznica može da izazove stalno oštećenje živaca, pa i da bude smrtonosna, ponekad nakon preležane infekcije dolazi do gubitka pamćenja, teškoća prilikom hodanja, mišićne slabosti i depresije, prenose Nezavisne.
Za liječenje groznice Zapdanog Nila ne postoji specifična terapija. Kod težih slučajeva i osoba za koje se sumnja da su zaražene ovim virusom liječenje se provodi na odjeljenjima intenzivne njege, uz obilnu primjenu infuzija tečnosti i hrane, regulisanje disanja (prema potrebi i respiratorom) i stabilizaciju funkcija kardiovaskularnog sistema.
Da bi se spriječile komplikacija i sekundarne infekcije (upala pluća, mokraćnih kanala…) u liječenju se primjenjuje i odgovarajuća simptomatska terapija antibioticima, kardiotonicima, antiedematoznim lijekovima, antiepilepticima i drugim lijekovima.
Za sada ne postoji odgovarajuća vakcina za zaštitu ljudi od virusa Zapadnog Nila.
Komentari