Analiza koja se odnosi na djecu američkog grada Filadelfije, ali čiji rezultati manje-više odgovaraju situaciji na cijeloj teritoriji SAD i u mnogim zemljama Evrope, ukazuje da se obolijevanje mališana starosti ispod pet godina od dijabetesa tipa 1 u rečenom periodu povećalo za 70 odsto, prenosi Rojters.
Među djecom starosti do 14 godina se u istom periodu učestalost obolijevanja od pomenute vrste dijabetesa povećala za 29 odsto.
Dok dijabetes tipa 2 pogađa odrasle osobe, čiji organizam još uvijek proizvodi insulin ali ne može da ga iskoristi da bi regulisao nivo šećera u krvi, dijabetes tip 1, ranije poznat kao juvenalni (mladalački), napada djecu kod koje je imunološki sistem uništio ćelije pankreasa zadužene za proizvodnju insulina.
Kod ove vrste dijabetesa mora da se uzima insulin, dok mnogi oboljeli od dijabetesa tipa 2 mogu da kontrolišu bolest lijekovima, određenom ishranom i fizičkom aktivnošću.
Ima nekoliko teorija o tome zašto dolazi do naglog povećanja dijabetesa tipa 1 kod najmađih. Po nekim je kriv nedostatak vitamina D, po drugima to što majka nije dojila dijete, a po trećima krivi su pretjerano higijenski uslovi života, koji provociraju imunološki sistem.
Nijedna od ovih teorija zasad nije dokazana, tako da ljekarima ostaje jedino da roditelje savjetuju da održavaju normalnu tjelesnu težinu djece i da im obezbijede pravilnu ishranu i dovoljno fizičke aktivnosti.
(Izvor:b92.net)