Njemački karnevalisti troše za organizovano veselje skoro dvije milijarde evra, od kostima do hotela za prenoćište. Utočišta karnevala poput Kelna raduju se dodatnim porezima. Karneval u Njemačkoj je milijardski biznis.
Karneval u Njemačkoj nazivaju petim godišnjim dobom. U zapadnim krajevima oko Kelna počinje uvek 11. novembra u 11 sati i 11 minuta. Ipak, vrhunac je u februaru ili martu, ove godine je početak sedmodnevnog ludila upravo danas. Dok se većina ljudi maskira i slavi, oni najpreduzimljiviji broje zaradu.
Obrt od dvije milijarde evra
„Trenutno odavde polazi između 40 i 50 kamiona“, priča Ingmar Joco, šef skladišta u preduzeću Keler. Objašnjava da kamioni idu za Keln, Berlin, Minhen. Ova firma iz Bohuma naime prodaje karnevalsku opremu – kostime, perike, šešire i sve što je potrebno za dane ludovanja. Stručnjak za marketing Jan Vizeke, profesor na Univerzitetu u Bohumu, kaže da je karneval u Njemačkoj kao marka bez konkurencije. „Njeno jedinstveno obilježje jeste prije svega kostimiranje. Možda je konkurencija karnevalu Noć vještica, ali to se u principu ne može porediti.
“Prema podacima Saveza njemačkog karnevala, godišnji prihod od karnevalskih artikala i kampanja iznosi skoro dvije milijarde evra. Savez ima oko 2,6 miliona karnevalskih luda (kako se ovdje nazivaju karnevalisti) organizovanih u 4.700 udruženja. Ali nisu oni jedini koji troše novac. Utočišta karnevala poput Kelna, Diseldorfa ili Majnca, privlače milione posjetilaca, čime se novac sliva u kase hotela i gastronoma. Jan Vizeke ističe da su turisti veliki izvor prihoda u gradovima u kojima se slavi karneval.
(Izvor:DW)