Farmaceutska kuća "Lundbeck" očekuje da bi lijek trebalo da se pojavi na tržištu polovinom ove godine.
U Evropi je registrovano 14 miliona pacijenata sa alkoholnom zavisnošću, od kojih se više od 90 odsto ne liječi.
Lijek "selincro", koji je proizveo "Lundbeck", umjesto apstinencije zasniva liječenje na postepenom smanjenju konzumiranja alkohola i zbog novog načina liječenja predstavlja nadu za veliki broj zavisnika koji imaju problem sa ovom ozbiljnom bolešću - alkoholizmom, saopštila je ta kompanija.
Cilj liječenja zavisnosti od alkoholizma je potpuni prestanak konzumiranja alkohola, ali se kao problem javlja činjenica da se, zbog naglog prestanka unosa alkohola, veliki broj pacijenata posle kratkog vremena vraća staroj navici.
Upravo tu je prednost novog lijeka koji utiče na redukciju i smanjenje želje za alkoholom i vodi ka krajnjem cilju - apstinenciji.
Rezultat sprovedenih istraživanja, koja su obuhvatila više od 2.000 zavisnika od alkohola, pokazao je da novi način liječenja redukcijom unosa alkohola pokazuje značajne pomake - za šest meseci je unos alkohola smanjen za 60 odsto.
Svakako, ključna prednost koja je istaknuta, a koja je i najbitnija za zavisnike i njihove porodice, su dugoročni efekti koje ima ova terapija.
Dugoročno konzumiranje alkohola teško narušava fizičko i mentalno zdravlje, a život zavisnika skrajuće i do 15 godina.
Pored zdravstvenih problema, više su nego izražene i društvene posljedice koje se javljaju zbog opijanja, na primer saobraćajni udesi, tuče, silovanja i drugi delikti.
"Za veliki broj pacijenata koji pate od alkoholne zavisnosti redukcija, tj. smanjenje konzumacije alkohola, jedini je prihvatljiv i realističan oblik terapije, zbog čega lijek Selincro otvara novo poglavlje u liječenju i predstavlja nadu za milione alkoholičara", istakao je šef odeljenja za zavisničko ponašanje i medicinu u Majnhamu u Nemačkoj Karl F. Man.
Odobrenje lijeka "selincro" od Evropske komisije važi za svih 27 država članica EU.
(Izvor:pginfo.me)