Tokom avgusta 2017. i januara ove godine urađeno je testiranje kvaliteta hrane - piletine, voća i povrća na prisustvo pesticida i dobijeno je stručno mišljenje da su ispitivani uzorci ispravni, poručila je Olga Nikčević, predsjednica Centra za zaštitu potrošača.
Ona je kazala da su u avgustu prošle godine testirani uzorci desetak vrsta voća i povrća i da su rezultati zadovoljavajući.
„Ispitivani uzorci u skladu su sa pravilnikom maksimalnih nivoa rezidua koji se koriste za zaštitu bilja. Proizvodi su potpuno ispravni i odgovaraju onome što je zakonom propisano“, kazala je Nikčević.
Ona je podsjetila da su inspektori za hranu tokom prethodnih mjeseci spriječili da na crnogorskom tržištu uđe 25 tona limuna u kome je pronađen opasan pesticid, zatim 23 tone krompira i 4,5 tone paprika.
„Takođe, spriječen je unos 10,5 tona jabuka koje imaju nedozvoljene pesticide. Tokom novembra, inspektori su zabranili unos više od 3 tone kajmaka i sira, jer su analize pokazale prisutnost bakterije ešerihije koli. Takođe, kod 2,5 tone kobasice i sudžuka je pronađeno prisustvo bakterije“, kazala je Nikčević.
Nikčević: U prodaji nema piletine iz Argentine
Tokom testiranja kvaliteta piletine, tokom ovog mjeseca, izvršena je analiza kod pet proizvođača.
„Tri uzorka su iz Crne Gore, a dva iz regiona, iz Srbije i BiH. Novost je da u prodaji nije bilo piletine iz Argentine kao što je slučaj bio ranije. Obišli smo sve prodavnice i uglavnom je bila piletina sa našeg tržišta. Rezultati analize su pokazali da ispitivani uzorci odgovaraju pravilima kontrole rezidua u životinjama i proizvodima životinjskog porijekla. To je jedna lijepa vijest za hranu, nakon mnogo loših vijesti iz prethodnih godina. Sama vijest da je velika količina hrane vraćena sa granice govori da se u ovoj oblasti radi mnogo bolje, a toga nismo imali u prethodnom periodu“, kazala je Nikčević.
Bogomil Nikolov, ekspert za bezbjednost i kvalitet hrane, kaže da se potrošači u različitim zemljama suočavaju sa problemom duplog standarda. U pitanju su proizvodi od istog proizvođača, ali različitog kvaliteta.
„Ovi dupli standardi se sve češće odnose na proizvode od mesa, čokolade, mlječnih proizvoda, neke vrste riba, čajeva i sokova“, kazao je Nikolov.
Smatra i da Vlada Crne Gore treba da podrži ovakva istraživanja i da se priključi istraživanjima u regionu.
Istraživanje je rađeno u okviru projekta pod nazivom „Jačanje kapaciteta potrošačkih organizacija u oblasti bezbjednosti i kvaliteta hrane“.
Komentari