Prema podacima koje je Daković dostavila Danu, zabranjen je uvoz 167.819 kg banana, 122.000 kg krompira. Po količini štetnih proizvoda za koje je izrečena zabrana uvoza su i hrana za životinje, stočni kukuruz, potom 43 tone limuna, 40 tona alkoholnih i bezalkoholnih pića, 31.285 kg paprika, 25.000 kg brašna, te tone ananasa, jabuka, nektarina, mandarina, grožđa, ribe i dr. Na tržištu je uništeno 11.386 komada jaja, 362 kg meda i 78 litara maslinovog ulja.
Naglasila je da su od početka ove godine do danas uvezene dvije pošiljke piletine iz Brazila u ukupnoj količini od 52.000 kg.
“U skladu sa praksom kontrole u Crnoj Gori (koja je mnogo stroža od kontrola u zemljama Evropske unije) gdje se 100 odsto pošiljki mesa iz Brazila ispituje na 100 odsto parametara bezbjednosti, obje uvezene pošiljke su ispitane. Utvrđeno je da u potpunosti odgovaraju svim zahtjevima bezbjednosti i kvaliteta, pa im je kao takvima dozvoljeno stavljanje u promet na tržište Crne Gore”, saopštila je ona.
Daković ističe da često netačne i proizvoljne informacije stvore pogrešnu sliku o nekom proizvodu, navodeći da u slučaju hrane one imaju posebnu težinu jer izazivaju paniku među potrošačima.
“Takav je upravo slučaj bio i sa brazilskom piletinom. Naime, plasirane su javnosti informacije o navodnom nebezbjednom pilećem mesu koje dolazi iz Brazila, koji je ujedno i najveći proizvođač pilećeg mesa u svijetu. Niko ne može da cijeni bezbjednost mesa a da nema laboratorijske analize kojima se bezbjednost potvrđuje ili opovrgava. Naravno, analize moraju biti urađene u skladu sa propisanim metodama i po propisanim parametrima za bezbjednost da bi takve analize bile validne i na osnovu njih mogla da se cijeni bezbjednost sve hrane, pa tako i mesa”, istakla je ona.
Dan
Komentari