Ukoliko je pak imala višak kilograma trebalo bi da se ugoji za tri, četiri kilograma manje od pomenutih, a ukoliko je u trudnoću ušla mršava onda gornju navedenu granicu može da prebaci za najviše dva kilograma.
Dakle, ona narodna da u trudnoći treba jesti za dvoje nikako ne stoji. Važno je da ishrana bude izbalansirana, redovna i raznolika. Takođe i da se unosi dovoljno tečnosti.
Kada je riječ o namirnicama ne postoje neke posebne namirnice niti načini pripremanja za žene u drugom stanju. Važno je da se uzima što više različitih namirnica, bogatih bjelančevinama kojih ima u mesu, ribi, jajima, mahunarkama, mlijeku, žitaricama.
Ipak ima jedan sastojak na koji treba posebno obratiti pažnju i obavezno ga unositi, od samog početka trudnoće. Riječ je o folnoj kiselini, a nje ima u spanaću, brokoliju, integralnom pirinču, pomorandžama.
Trudnoća je jedno od stanja u životu žene, kada ona ne bi smjela ni da pomisli na držanje dijete, jer to može da bude izvor problema i za nju i za bebu.
Može da se uzdržava od pretjeranog unosa hrane, naročito slatkiša i industrijskih grickalica, ali ne i od redovnih, normalnih obroka.
U trudnoći ne treba eksperimentisati i rizikovati sa neprovjerenom hranom, kao što je sirovo ili polusirovo meso i morski plodovi, hranom koja je dugo stajala izvan frižidera, kako bi se smanjila opasnost od zaraze bakterijama.
Vitaminske suplemente nikako ne bi trebalo uzimati na svoju ruku, već isključivo po savjetu ljekara.
Trudnice treba da vode računa da unose dovoljno kalcijuma, jer on učestvuje u izgradnji kostiju i zuba. Ovaj mineral se unosi hranom i to kroz mlijeko i mlječne proizvode, zeleno i lisnato povrće, smokve, bademe, kikiriki.
Trudnicama treba duplo više gvožđa, a kako bi ga organizam upio neophodno ga je uzimati sa vitaminom C.
ddl.rs
Komentari