Švajcarski naučnici su u časopisu Sajens objavili da u laboratoriji nisu uspjeli da ponove ovaj 'trik' bumbara s istim rezultatima. Bumbari su odlični oprašivači za usjeve poput paradajza i borovnica i među prvim su pčelama koje se pojave svake godine kako bi svoj posao obavljali tokom čitave duge sezone, prenosi Hina.
Međutim, uprkos ključnoj ulozi koju imaju u oprašivanju, broj bumbara se, kao i mnogih drugih oprašivača, posljednjih decenija znatno smanjio.
Nedavna studija o klimatskim promjenama pokazala je da sve više vrućih dana u Evropi i Sjevernoj Americi ubrzava njihovo izumiranje. Novo otkriće o bumbarima moglo bi da bude značajno za njihov dugoročni opstanak.
Švajcarski naučnici su ustanovili da biljke koje su oštetili bumbari cvjetaju i 30 dana ranije od neoštećenih, a 25 dana ranije od onih koje su biolozi oštetili u laboratoriji. Otkrili su da pčele u nedostatku polena grickaju listove biljaka koje još nisu procvjetale.
Profesorka Konsuelo de Mores, s odjeljenja za sisteme zaštite životne sredine pri Državnom tehnološkom institutu u Cirihu, koja je u laboratoriji proučavala ovaj fenomen, smatra da grickanjem pčele biljkama upućuju specifične znakove.
"Radi se vjerovatno o lučenju nekih sokova o čemu još ništa ne znamo, ali planiramo da istražimo", rekla je De Mores.
Ona i njene kolege su ustanovili da, kada ima polena, pčele ne oštećuju biljku. Pretpostavljaju i da bi biljke, a ne bumbari, u ovom procesu mogle imati glavnu ulogu. Za biljke koje zavise od oprašivanja ključno je da cvjetaju kada su u blizini oprašivači poput bumbara.
Moguće je, kaže Mores, da su neke biljke razvile strategiju cvjetanja u trenutku kada osjete da pčele njihovom lišću nanose štetu.
"Fascinantno je koliko toga još ne znamo o organizmima za koje mislimo da ih dobro poznajemo. Nevjerovatno je to savršenstvo prirode u svim njenim oblicima", rekla je De Mores.
Komentari