Dodatni rizici od pojave depresivnih stanja, najčešće u periodu menopauze, jesu pušenje, stresan posao, problemi na polju roditeljstva, loš odnos sa partnerom... Sve ovo dodatno otežava telu da se izbori sa stresom, naročito ako postoji i neuravnotežen hormonski sistem. Još jedna životna situacija kada se drastično menjaju hormoni jeste period nakon porođaja.
Hormoni su često glavni saučesnici postporođajne depresije.
Ako kod sebe primjećujete simptome hormonskog disbalansa, a suočeni ste i sa raznim promjenama osjećanja, najbolje je da zatražite pomoć provjerenih stručnjaka.
Kada se konsultujete sa stručnjacima, možete primijeniti razne prirodne metode i ljekove za regulisanje hormona, a jedan od najznačajnijih tokom menopauze je čaj od crvene detjeline ili čaj od matičnjaka.
Takođe, nestabilni hormoni i depresivna raspoloženja mogu se, uz preporučenu terapiju stručnjaka, tretirati sa raznim opuštajućim tehnikama poput joge, meditacije, NLP-a...
Najvažnije, pokušajte da danu pronađete bar nekoliko minuta vremena koji ćete posvetiti razgovoru sa sobom, preispitivanju svoje duše ili ćete to posvetiti opuštanju.
Prošetajte sami jedan dio puta od kuće do posla, čitajte omiljenu knjigu pred spavanje, umesto brzog tuša, opustite se u napunjenoj kadi, pjevajte, sluišajte muziku dok putujete, upišite neki kurs.
Volite sebe, postanite sebi najbolji prijatelj - tada će vam tijelo i um vratiti srećom i dobrim zdravljem.
Izvor: Lovesense
Komentari