Zaštitite se od hladnoće
Ilustracija

Savjeti protiv smrzavanja

Zaštitite se od hladnoće

Sniježna zimska idila u kojoj uživamo, pored radosti za djecu donosi prije svega: hladnoću

Nekim osobama je već pogled kroz prozor dovoljan da počnu da se tresu od hladnoće, dok drugi uživaju i jedva čekaju da izađu iz toplog stana.

Ukoliko pripadate grupi zimogrižljivih, evo nekoliko savjeta kako da se zagrijete na ovom vremenu:

Ostanite u pokretu

Ukoliko na primjer morate čekati na prijevoz na hladnom vremenu, nemojte samo stajati. Krećite se! Kretanje pokreće krvotok i samim tim grije. Ljuljajte se sa jedne noge na drugu ili hodajte s jednog kraja stanice na drugi, bez obzira šta će vas ostali putnici misliti o vama.

Ukoliko su vam ruke hladne, držite ih ispod pazuha, jer ćete ih tako najbolje zagrijati.

Možete i mahati rukama u velikim krugovima, samo tada pazite da niko nije u vašoj blizini da ga ne povrijedite.

Ukoliko vam je hladno na radnom mjestu, nemojte čitav dan sjediti na istom mjestu. Hodajte, idite stepenicama na drugi sprat, a za vrijeme pauze izađite i brzim korakom prošetajte na svježem zraku. To će vas sigurno ugrijati.

Ugrijte se ljutim začinima

Vruć čaj će vas ugrijati. Ali još više od toga će vas ugrijati ako ga začinite ljutim začinima. Tako na primjer đumbir ima ljute supstance koje aktiviraju receptore topline.

Vašu hranu možete začiniti također sa đumbirom, ili možete koristiti čili ili crni biber. Ovi ljuti začini dovode do zagrijavanja tijela na prirodan način.

Neki se kunu u čašu alkohola kada im je hladno, ali vani to može biti jako opasno. Alkohol u početku daje osjećaj topline, ali on također širi krvne sudove i tako ustvari oduzima tjelesnu toplinu.

Obucite se pravilno

Koristite slojevito oblačenje: obucite više tanjih slojeva odjeće jedan preko drugog, jer to često puno bolje izolira nego samo nekoliko debljih slojeva. Odjeća ne treba da bude preuska, da bi se između slojeva mogli napraviti jastuci zraka koji skupljaju toplinu.

Ukoliko se bavite sportom na hladnoći, onda obavezno, pored slojevitog oblačenja, koristite i odjeću koja “diše”. Sloj koji je na površini treba da odbija vjetar i vodu. Pazite i da je odjeća stalno suha, jer mokra odjeća hladi tijelo.

Duge gaće štite noge od hladnoće, a kapa je obavezna, jer tijelo najviše topline gubi preko glave.

Rukavice, šalovi i kape od vune izgledaju lijepo, ali propuštaju previše hladnog zraka.

Tople zimske cipele/čizme su obavezne, a u idealnom slučaju su futrovane, ne propuštaju vodu i imaju debeli, gumeni đon koji izolira. Cipele ne smiju biti preuske, jer se tada ne može napraviti toplotni, zračni jastuk oko noge. Ako jako patite od hladnoće ili živite u krajevima gdje su velike hladnoće, bolje je da kupite veći broj cipela i obučete dodatne debele sokne. Ulošci za cipele sa janjećim krznom ili aluminijskim slojem dodatno izoliraju.

Termofor i kupka za noge

Kada smrznuti dođete kući, nekada nije dovoljno samo popiti vruć čaj da bi se ugrijali. U tom slučaju pomaže topli termofor (ili ugrijana većica sa košpicama trešnje ili nešto slično), koji dugotrajno daje toplinu. Pazite samo da izvor toplote ne stavite direktno na kožu da ne dođe do opekotine (samo vam to treba kada vam je hladno), nego između kože i termofora stavite peškir ili slično.

Topla (ne vruća) kupka za noge će ugrijati noge na jako ugodan način. I kompletna kupka vam se može učiniti jako primamljivom, ali može biti prenaporna za ohlađeno tijelo, zato pažnja, posebno ako imate problema sa krvotokom.

Pazite i sa masažom jako hladnih dijelova tijela. Ukoliko imate ozebline masaže više odmažu nego što mogu pomoći.

Ojačajte tijelo

Knajpove kure, posjeta sauni, naizmjenično tuširanje toplom i hladnom vodom... mogu ojačati tijelo, ali se moraju redovno raditi da bi imale efekta, odnosno da bi se tijelo naviklo na drastične promjene u temperaturi.

I na kraju, ako vam je stalno hladno, imate konstantno hladne ruke i noge, bez obzira na vanjsku temperaturu, to može biti i znak bolesti tijela. U tom slučaju obavezna je posjeta i savjetovanje sa ljekarom.

(zdravlje.at)