Prije svega su bogate vitaminima A i C, dok nešto manje ima vitamina E i K. Breskva je, takođe, odličan izvor vitamina grupe B: tiamina, riboflavina, vitamina B6, nijacina, folata i pantotenske kiseline. Visok sadržaj vitamina C jača naš odbrambeni sistem, a kod pušača ublažava posledice pušenja. Vitamin C u breskvi u kombinaciji s mineralima i enzimima povećava broj muških spermatozoida i čini ih aktivnijim, pa su muškarci koji redovno jedu breskve plodniji.
Breskve su veoma značajan izvor kalijuma, tako da oko 5 breskvi mogu da zadovolje dnevne potrebe tijela za ovim mineralom. One sadrže i određenu količinu magnezijuma, fosfora, cinka, bakra, mangana, gvožđa i kalcijuma.
Zbog svog bogatstva vitaminima, mineralima i biljnim vlaknima, a minimalne kalorijske vrijednosti, breskva je redovna namirnica u dijetama za mršavljenje. Zahvaljujući biljnim vlaknima pomaže rad crijeva i eliminaciju viška tečnosti.
Kao odličan izvor jednog posebnog antioksidanta, hlorogenske kiseline, kao i luteina, zeaksantina i kriptoksantina, breskve pomažu da se smanje efekti koji dovode do preranog starenja i hroničnih oboljenja.
Ovi antioksidanti, takođe, ublažavaju zapaljenjske procese i imaju preventivno dejstvo protiv razvoja malignih promjena na ćelijama. Karoten i nukleinska kiselina u breskvama utiču na to da koža ostane nježna i mlada.
Ova voćka je veoma dobra i u borbi protiv stresa. Zbog visokog sadržaja magnezijuma, vitamina B3, selena i cinka, konzumiranje breskve može za kratko vrijeme da otkloni loše raspoloženje. Breskve jačaju i srce i krvotok, a snižavaju i visok krvni pritisak.
Zato pravac na pijacu i što više iskoristite ovo korisno voće. Znajte samo da se zrele breskve brzo kvare, pa ih čuvajte u frižideru i potrošite u roku od dva dana.
Komentari